INFO

Kalendář akcí

Scott Jurek

Scott Jurek

Americká legenda dálkového běhu. Narodil se 26. října 1973 a v průběhu své kariéry dosáhl mnoha mimořádných úspěchů a rekordů, které posunuly hranice běhání o kus dál. Celá řada jeho výkonu zůstala dodnes nepřekonána. K jeho největším vítězstvím či rekordním výkonům patří především celá řada vítězství v sérii za sebou ve Western States 100 Mile Endurance Run, Sparthatlon, Badwater Ultramarathon. Vyhrál také Hardrock Hundred a celou řadu 50 mílových závodů. V roce 2010 uběhl na mistrovství světa ve 24 hodinovém běhu 165,7 míle.

Svoje životní a běžecké zkušenosti popisuje Scott v knize EAT and RUN, která vyšla začátkem léta v USA a byla již přeložena do několika jazyků. Popisuje v ní především svoji cestu k běhání, která začala u běhu na lyžích, ve kterém velmi brzy začal vynikat a od něhož postupně přešel na klasické běhání.

Scott Jurek je výjimečný i svojí životosprávou, vegetariánskou a později veganskou stravou, neskutečnou bojovností ....  jak popisuje v knize:  "Po 75 mílích Badwateru v Death Walley jsem ležel vedle krajnice a myslel, že jsem mrtvý, necítil jsem vůbec nic, nemohl jsem najít sílu otevřít oči natož vstát a jít nebo dokonce běžet ....."  ..  a pak vstal, uběhl dalších 60 mil s celkovým kumulovaným převýšením více než 3 900 m a doběhl vítězně do cíle v rekordním čase 24:36 h.

Mezi běžci má obrovskou spoustu přátel, které si získal mimo jiné i tím, že na závodech po vítězství zůstával vždy ve spacáku u cíle a vítal a zdravil všechny běžce, kteří ještě byli na trati. Patřil vždy mezi ty skromné a pracovité běžce. Uznávané pro svoji bojovnost, vytrvalost a respekt k druhým.

V roce 2006 se účastnil Copper Canyon Ultramarathon, dnes více známý jako Caballo Blanco Ultramarathon, který je popsán ve slavné knížce Born to Run od Christophera McDougalla. Jedná se o 50 mil náročného běhu v kaňonech Měděných hor s převýšením téměř 5900 m. V tomto roce prohrál s Arnulfo Quimarem z legendárního kmene Tarahumarů (Ráramuri). V následujícím roce se zúčastnil znovu a Arnulfa porazil časem 6:32.