server o běhání

INFO


Kalendář akcí

Aktuality a zajímavosti

HALLOWEENSKÉ BĚHÁNÍ PRO DĚTI

Ve středu 31. října jsme se sešli na 6. ročníku nezávodního, nesoutěžního, ale o to více radostného běhání pro naše nejmenší. Děkujeme všem rodičům a hlavně jejich dětem - strašidlům, vílám, duchům, princeznám a ostatním, že se s námi přišli proběhnout při svíčkách po temném lesoparku Hloučela.

Děti byly statečné a věříme, že si akci užily a měly hezký zážitek a radost ze své odvahy :-)

Fotogalerie

Martin + Andrea

PŘEBĚH PŘES OKRES PROSTĚJOV

6. ročník vytrvalostního amatérského závodu přes okres Prostějov se opět vydařil na jedničku! Počasí ideální běžecké, starovní pole pestré a poměrně početné, výkony výborné, ztráty nulové... Co víc si přát! 

Děkujeme všem závodníkům za jejich nadšení, sebepřekonávání a pokořování vlastních hranic. Děkujeme organizátorům na občerstvovačce a v cíli za jejich nadšení, pomoc a radost, kterou s námi, běžci sdíleli. 

Už teď se těšíme na další ročník a věříme, že se zase tak vydaří... Gratulujeme k výkonům!

Martin + Andrea

Fotogalerie

Výsledky

6H RUN FREE

Ahoj běžci. Tak tedy parný den v Kolářových sadech je za námi :-) Byl to boj, silný zážitek pro všechny zúčastněné a všichni závodníci a organizátoři podali heroické výkony!

Letos se nenahlásila ani jedna štafeta, zato běželo 38 sólo běžců, což je neuvěřitelný počet vzhledem k počasí (35 st. v době startu).

Díky laskavosti Moravských vodáren jsme letos měli zajištěn dostatek vody na pití, osvěžení formou vodní mlhy apod. První dvě hodiny kroužení byly opravdu náročné, protože slunko a vedro vysávalo ze všech účastníků veškerou energii. Nicméně všichni zabojovali, dostatečně pili, osvěžovali se a sprchovali, takže jsme nezaznamenali žádný kolaps ani nevolnost. Večer ve 21:00 tak všichni dorazili do cíle a sebou si odnášeli opravdu silný zážitek 

Moc děkujeme všem, kteří si k nám přijeli zaběhnout, všem, kteří nám pomáhali s organizací, občerstvením a čárkováním. Byli jste opět všichni úžasní. Díky!!! RUN FREE.

Andrea a Martin a taky celá banda co nám to pomáhá organizovat.

Výsledky

Fotogalerie

Prázdninová poradna pro běžce

Ahoj běžci a kamarádi. Kdo nás už nějakou dobu sleduje nebo s námi běhá, ví, že se snažíme propagovat běhání pro radost. RUN FREE pro nás není jenom fráze nebo okopírovaný pozdrav od Caballa Blanca. Maratonský klub Prostějov vznikl v souvislosti s knížkou Born to RUN. Četl jsem ji v roce 2010. Do té doby už jsem trochu běhal, ale moc jsem o tom nepřemýšlel. Myšlenka Born to run ale všechno změnila. Měl jsem tu možnost strávit nějaký čas s Lee Saxbym, spoluautorem vědecké studie "Born to run", která nakonec sehrála velmi důležitou roli v uvedené knížce, a která vlastně inspirovala Chrise McDougalla k jejímu názvu. Z celé studie vyplývá, že člověk byl zrozen k běhu a běh je  nejpřirozenější lidský pohyb. Současně ale také platí, že přirozený běh je technika, kterou jsme opustili. Díky botám a žídlím (civilizační vymoženosti, které nejvíce negativně poznamenaly naše přirozené pohybové návyky) trpíme celou řadou neduhů, ortopedických vad a špatných návyků. Musíme se smířit s tím, že přirozený běh a chůze se nám vzdálily a musíme se je znovu naučit. Za uplynulých 8 let jsem toho o běhání moc přečetl a studoval celou řadu technik (pose running, chi running, barefoot running). Jako rozšíření studia o přirozeném pohybu beru informace o parkouru (např. www.parkour.cz) a také školu přirozeného pohybu IDO Portala (www.idoportal.com). Co mě v poslední době zaujalo, bylo seznámení s Danem Hanušem, s mladým nadšencem do běhání a parkouru, který dal dohromady zajímavý článek - průvodce pro začínající běžce. (https://svetsneakers.cz/magazin/jak-zacit-spravne-behat/) Tak se na to zkuste podívat a využijte prázdniny k vyzkoušení technik chi runningu i bosého běhání jako cestu pro návrat k přirozenému běhu. Ale pamatujte, i Tomáš Zahálka (náš kamárad a velký bosoběžec) běhá traily v botách. Usmívající se

Jinak běhejte pro radost jako my a nepokazte si to nějakým tlakem na výkony, snahou rychle zvládnout všechno apod.

Kdo se bude nudit, přijďte 4.8. 2018 do Kolářových sadů v Prostějově na RUN FREE happening na podporu Tarahumarů (Rarámuri). 6 hodinový běh začíná v 15:00 a zatím jsme si to každý rok moc užili. 

 

Mějte se moc krásně a RUN FREE.

 

Náčelník

REPECHY 22K RUN

(8.7.2018)

Je neděle. Počasí tak akorát, trochu zamračeno, žádné vedro tak snad to vydrží. Přijíždíme na parkoviště u sportovní haly v Prostějově celí napjatí. Sice už je to 6. ročník našeho nezávodního, zakázaného a tím trochu “tajného” běhu z Prostějova do Repech, jenže my nikdy pořádně nevíme, kolik dorazí lidí. Říkáme mu “Punkový běh” a je to opravdové RUN FREE. Žádná čísla, žádná startovní listina, žádné startovné, žádné ceny. Ještě před 14 dni jsme registrovali 24 dobrovolně přihlášených a Andrea trochu trne, z čeho zaplatíme autobus, medaile (donutil jsem ji připravit 70 medailí pro letošní ročník - jsem prostě optimista). Vjiždíme na parkoviště ….. a je jasné, že to bude dobré. Známé i nové tváře tu postávají, všichni nachystaní jít se potrápit na trať, jejíž profil připomíná skokanský můstek nebo startovací rampu pro lety do vesmíru. Trocha organizace, vysvětlení tratě … dotazy ….společná fotka a jde se na to. Nakládáme batohy, které se nám zase málem nevešly do auta. Budu muset do propozic napsat “Odvoz pytlíků a baťůžků do cíle”. Teď tam máme “batohy”, a to je trochu chybička :-)Odstartováno.

Odvážíme věci na občerstvovačky. Vždycky je moc pěkný, když máte kamarády, kteří si jdou na 2 hodiny stoupnout někam a nalívat vodu, krájet banány a chystat všechno pro běžce. Já byl na občerstvovačkách mockrát, takže když tam běžím jako běžec, mám velkou pokoru a respekt k téhle práci, kterou celá řada běžců vnímá jako “samozřejmost”. Znáte ty běžce co se ani nezastaví, shrábnou kelímek, dalších 10 jich shodí a vylijou, půlku toho svého si namísto do pusy chrstnou do oka a kelímek zahodí nejlepe až po 200 metrech. Tak takoví se naštěstí u nás nevyskytují. :-)

Cíl.

Dojíždíme k Penzionu Lada. Zdravíme se s Ladou (Kozlíkovou, kdo nezná tak si vygooglete) a Břeťou, kteří už jsou na nás nachystaní a každý rok nám to spolu klape lépe a lépe. Jestli to půjde takhle dál, tak za dva roky už jenom zavolám Ladě: “Prosím tě, posílám ti tam běžce, postarejte se o ně.” :-)

Sotva stihnu zajet dolů pod Repechy na křižovatku v “zakázaném území” vyznačit odbočku a už se chystáme na první běžce. Čas 1:34 …. a Pavel Dvořák nikde. A pak si vybavuji, že byl včera na náročném závodě, takže vlastně dneska jenom vyklusává. :-) Tak snad Lukáš (Švestka) dorazí co nejdřív, ale byl na startu nějaký tajmný, tak nevím.  

A už jsou tu první borci. Jirka Malý 1:37:15 a za ním v závěsu Pavel Straka 1:37:47.  Ale kde je Lukáš? A pak to všichni vidíme. Ze zatáčky se vynořuje postava v trenkách, na nohách ploutve a na obličeji brýle a šnorchl. Se poseru …. čas 1:38:06 (koukněte ve fotogalerii). Tak to je náš Luki. Neuvěřitelný běžec, bojovník a úžasný glosátor. Prostě naše “dvacetjednička”.

O první babě nebyly žádné pochybnosti. Z tréninkové skupiny Pavla Nováka k nám dorazila dlouholetá kamarádka “černá mamba” Alena Kriklová 1:49:30. Téměř 20 minut za ní dorazily dvě naše domácí želízka Jitka Bendová 2:08:59 a Monika Poláčková 2:09:15. Celkově dorazilo 71 běžců. Krása. Po dobrém jídle a pití někteří vyrazili na novou rozhlednu …. a pak naším autobusem domů. 

Krásná neděle.

Díky moc všem co jste běželi i těm co jste nám pomáhali a také díky Ladě. 

Mějte se pěkně, běhejte … a hlavně RUN FREE. 

Andrea a Martin

Výsledky 

Fotogalerie

Hloučela 3.6.9

20.5.2018

Fotogalerie

Výsledky - výsledky dnešních závodů

Výsledky děti

Běh ve Skalce

Další krásný závod s domáckou atmosférou na 10 km se koná v pátek 25.5.2018.

Čehovská desetitisícovka

V sobotu 26.5. se koná 5. ročník závodu na 10km. 

Velikonoční půlmaraton Prostějovem 2018

25.3.2018

Tak dnes proběhl již 6. ročník Velikonočního půlmaratonu. Předpověď počasí nevypadala uplně špatně, ale nakonec to bylo horší než se čekalo. Fakt zima! Díky mrazivému větru jsme všichni neskutečně zmzli. Nakonec se sešlo 250 závodníků na obě tratě a padaly docela pěkné výkony. 

Zahájení v podobě dětských běhů bylo moc pěkné a přestože nám "ukradli" z dnešního dne jednu hodinu, děti s rodičema poctivě vstali a přišli běhat v docela hojném počtu. 

Před hlavním závodem se výrazně zhoršilo počasí a po ránu modrá obloha se zatáhla nepříjemnými mraky. Mezi poli se zvedl poměrně ostrý vítr a na startu už všichni spěchali na trať. V čele závodu se od začátku usadilo 7-mi členné pole, ve kterém společně běželi desítkáři i půlmaratonci a využívali tak skupinový efekt v boji prosti studenému větru. Mezi všemi pak vyčnívala dlouhá postava Broni Khýra, který nakonec dovedl desítkáře do cíle jako první v čase 36:20, před Honzou Kočíbem (37:15) a Tomášem Večeřou (37:52). Mezi ženami na desítce kralovala Zuzana Hubáčková (46:58) před druhou Ivanou Novákovou (48:25) a Lenkou Toralovou (48:40).

V půlmaratonu, na kterém spousta běžců dneska opravdu trochu vymrzla, nakonec bral první místo Jirka Klement v krásném čase 1:17:18 před Martinem Vintrlíkem (1:17:37) a Petrem Šebánkem (1:19:07). Moc pěkným časem vyhrála ženský závod Barbora Nováková (1:28:47) před druhou Jitkou Hudákovou (1:32:20), za kterou s drobným odstupem pak doběhla Martina Konečná (1:34:09).

Děcka! No, celé se to prostě zase povedlo. Díky moc všem pořadatelům, kteří fakt dnes klepali kosu a vám běžcům za to, že jste přišli a snad jste si to všichni užili. Jste prostě skvělí a my se na vás zase budeme těšit.

RUN FREE!

Výsledky   21 km   Muži    Ženy

                10 km   Muži    Ženy

                Děti

 Fotogalerie

25.3.2018

Tak v neděli se na Vás těšíme. Registrace je již uzavřena bo závod je naplněn. Během soboty uveřejníme startovní listinu s čísly.

Důležitá informace

Bistro u Mazánka nám bohužel hlásí havárii s vodou. Zamrzly a popraskaly jim trubky a odpad. Takže zázemí si kompletně budeme muset udělat sami. Narychlo jsme sehnali ToiToi-ky, které budou k dispozici. Občerstvovačky jsou v pohodě a vodu do cíle a k Mazánkovi dovezeme v kanystrech. V cíli budou rovněž pro závodníky tradiční chleby s pomazánkami a tyčinky. Bohužel nemáme jak připravit teplé nápoje, takže pokud někdo bude chtít čaj nebo kávu, vemte si ji prosím sebou v termosce.

Doplňující instrukce

Oba závody 10 i 21 km startují v 10:30. Prosím přijďte si vyzvednout čísla do 10:00. Bude vás hodně, tak ať nemusíme odkládat start. Někteří běžci to nemají radí (rozběhání, zahřátí apod.) a my taky ne. Usmívající se  Mapa trasy je na stránkách - v menu MAPY. Info kde je Bistro u Mazánka je také na stránkách vpravo nahoře v Novinkách. Parkovat klidně můžete u Alberta anebo na příjezdovce k zadnímu traktu nemocnice. Zbytek dojdete pěšky (cca 500 m). Trať je tradiční a bude dobře značená. Na uzlových místech budou pořadatelé a policie. 

Změna času!

Letní čas 2018

Ze soboty na neděli se mění čas na letní, tak prosím Vás nezaspěte!!! Start nebudeme odkládat. Usmívající se

Propozice 

Startovní listiny:

Půlmaraton  Muži   Ženy

Desítka        Muži   Ženy

Tak se na Vás moc těšíme a RUN FREE!!

 

 

 

Připravujeme další sezónu - 2018

V roce 2018 se sejdeme u našich tradičních závodů, které společně běháme a organizujeme už 6-7 sezon. Na některých se vyřádí spíše vytrvalci, na některých rychlíci, některé závody zpestří svou účastí děti... V roce 2016 jsme repertoár rozšířili o nováčka - šestihodinovku, kde si svoje síly můžou otestovat ti nejvytrvalejší bojovníci.  Závod se osvědčil, takže v letošním roce nás čeká již 3. ročník :-) Snad si každý najde alespoň jeden závod podle svého gusta :-)  

Na jednotlivé závody se můžete hlásit na našich stránkách.

Těšíme se na Vás, Martin a Andrea, RUN FREE!

 

 

 
NOVINKY
Partneři Maratonského klubu

 

  

 


Zasílání novinek