server o běhání

INFO


Kalendář akcí

Naše tipy týkající se běhání a všeho co s tím souvisí

Barefoot running

Každý už určitě slyšel něco o "bosém" běhání nebo o technice běhu naboso. Je to momentálně velmi silná módní vlna plná "zaručených receptů", jedinečných zážitků a dokonalého běhání. Doporučuji každému si o "bosém" běhání něco kvalitního přečíst, zvážit všechny argumenty pro i proti a postupně začít přemýšlet o svém běhání, stylu, technice apod. Výborně napsaná knížka Chi Running, která se bohužel nečte tak dobře jako Born to run je velmi kvalitní návod na postupný trénink změny techniky běhání s cílem eliminovat přetěžování kloubů a šlach a vyhnout se zraněním. Sám autor považuje "bosé" běhání za výborný způsob změny techniky běhu. Chi Running navíc velmi dobře doplňuje postupný nácvik bosého běhání. Sám mám za sebou 3 letý postupný přechod na Barefoot running a není to cesta snadná. Na druhou stranu letošní maraton a především následující dny po něm mě přesvědčily o tom, že změna techniky běhání může mít obrovský dopad na zátěž organizmu, kloubů a šlach a minimalizaci následků náročných (časově i vzdálenostně) běhů. Nepochybně výbornou tréninkovou technikou pro změnu stylu je běhání naboso v trávě. Nedovolí vám dopadat na patu (protože to prostě bolí) a změní rychle váš krok. Pro simulaci takového běhu v běžných podmínkách jsou potom výborné Vibram Fivefingers. Je potřeba začít s krátkými běhy tak aby si nohy postupně zvykaly na změnu zátěže, došlo k posílení klenby chodidla, lýtek a achilovek. Pokud se postupně propracujete ke správné technice běhání, můžete pak běhat v čemkoliv, fivefingrech, sandálech, keckách, naboso apod. Kdo si chce koupit módní předražené modely New balance Minimus, nebo Vivobarefoot či Inov8, získá nepochybně komfortní, lehké boty, ve kterých se opravdu velmi dobře běhá. Většinu modelů totiž pomáhali navrhovat a testovat nejlepší ultramaratonci na světě (např. Minimus je ze spolupráce s Tonym Krupickou). Nicméně platí, že bez změny techniky a bez postupného učení z vás žádného "bosého" běžce samotné boty neudělají. Když už se ale dopracujete do stádia nadšeného a zkušeného "bosého" běžce (těžko sice dosáhnete úrovně Bosého Teda :-) ), pak pro vás určitě budou zajímavé možnosti pořizení Huaraches (sandálů inspirovaných Tarahumary), které podle návodu Manuela Luny začal Barefoot Ted vyrábět pod značkou LUNA. Lunasandals jsou věrnou kopíí originálních sandálů mexických Ráramuri (Tarahumarové) a lze je pořídit i jako Do It Yourself kit na stránkách www.lunasandals.com. Ať už si myslíte o "bosém" běhání cokoliv a slyšeli jste o něm dobré i špatné, rozhodně nedělejte chybu typu "běhat přece není problém, protože to umí každý". Přečtěte si něco o běhání, ale ne od doktorů, rádoby doktorů a expertů, ale od opravdových běžců. Já jsem se od nich kromě jiného naučil 3 základní prvky, které opravdu fungují, když chcete běhat delší trasy a nechcete škodit tělu. 
1. Narovnat páteř a hlavu
2. Zkrátit krok
3. Zvýšit frekvenci kroků
Tyto zásady se objevují ve všech doporučeních zkušených běžců i níže uvedených knížkách. Jestli budete vyznavači "bosého" běhu, nebo "Chi runningu" či běhu v sandálech je jedno, protože všechny tyto techniky vám budou bránit dopadat na "patu" a rasovat si nohy. Pro všechny platí doporučení Caballa Blanca pro postupný tréning techniky. "Přemýšlej o běhání a pracuj na něm tak aby bylo SNADNÉ, LEHKÉ, PŘÍJEMNÉ a dopracuješ se k tomu, že bude i RYCHLÉ". Především ale běhejme proto, že nás to baví. Závodí s ostatními jenom ten, kdo ještě nepřišel na to, že každý z nás je naprosto jedinečný a neporovnatelný s nikým jiným (Toltécké učení). Zavoďte sami se sebou, zlepšujte se a mějte radost, že to jde. Jak říká Caballo - RUN FREE.
Martin 

 

Born to run - Zrozeni k běhu

Christopher McDougall 

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání.
Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života.

Běhání s Keňany 

Tajemství nejrychlejších běžců světa

Adharanand Finn

Čtyřicet procent vítězů na dlouhé trati pochází z jediného keňského kmene… Vášnivý běžec Adharanand Finn se vydává do Afriky, aby našel odpověď na otázku: Proč se v žádné jiné zemi nerodí takoví běžci jako právě v Keni? Finn se setkává se světovými šampiony, ale i kluky z chudinských čtvrtí, kteří musí denně běhat deset kilometrů do školy. Účastní se běžeckých soustředění, kde trénují profesionální běžci z celého světa, a sám se připravuje na maraton.  

EAT and RUN

Scott Jurek 

Životopis a zkušenosti světové legendy ultra běhání, jednoho z hrdinů knížky Born to run. Poutavý životní příběh, který otevřeně odkrývá neuvěřitelnou cestu velkého bojovníka a vytrvalce. Scott líčí svoje zkušenosti s běháním od útlého dětství až do současnosti, popisuje svoji životní filosofii, životní styl spojený s vegetariánstvím a veganstvím a líčí neuvěřitelné zážitky a zkušenosti z těch největších ultra závodů na světě. (Zatím bohužel jen v angličtině)

 
NOVINKY
Kde je Bistro u Maříků?

Číslo účtu pro platby:

7925464001 / 5500


Partneři Maratonského klubu

 

 

  

 


Zasílání novinek